Cesta K.H.Máchy Skalsko-Sudoměř-Bezděz
Ve středu 25. 9. 2019 byla deštivá předpověď a tak jsem se s manželkou vydal na výlet až druhý den. A to ve čtvrtek 26. 9. 2019 – to byla předpověď slunečno bez deště, což se nakonec vyplnilo.
Trasu jsem měl již delší dobu připravenou. Je to vlastně část putování K.H.Máchy ze Sudoměře na Bezděz.
Nešli jsme tu trasu v tento dnešní den. Jen jsem si prošel místa, kde Mácha vyrážel, tak abych pak zbývající část v délce asi 13 km došel někdy jindy.
Ráno jsme vyjížděli ze Štětí rychlíkem v 7:30 hod přes Všetaty a Ml. Boleslav do zastávky Skalsko. Vydali jsme se do mírného kopečka a v obci Skalsko jsme si prohlédli kostel sv. Havla a zámek, který je ve vlastnictví střední školy filmové a fotografické. Pak jsme se vraceli kolem zastávky Skalsko a Sudoměř. Vystoupali jsme do Sudoměře, kde je kostel Narození Panny Marie. U toho kostela je i krásná dřevěná zvonička z roku 1616. Na návsi mnoho stromů ořešáků. Počítal jsem je, a je jich minimálně 30 kousků. Mezi nimi je i chráněný památný strom – lípa. Samozřejmě jsme si nasbírali skoro plné baťůžky padanými ořechy.
Závěr byl jen sejít dolů z kopce na zastávku Sudoměř, kde je i železniční muzeum.
Ušli jsme necelých 5,5 km a domů jsme odjížděli v 12:41 hod zase přes Mladou Boleslav.
Trasa Trnová -Bezděz
Dnešní den 7. 10. 2019 v pondělí jsem vyjel na dokončení trasy ze Sudoměře na Bezděz. Ráno jsem vyjel celkem brzo, a to v 6:50 hod ze Štětí. Vlakem přes Mělník, Mšeno na zastávku Trnová.
Nejdříve jsem došel si prohlédnout „Vrátenský větrák“. Je to větrný mlýn holandského typu, který stojí uprostřed polí. Já jsem to vzal rovně po polích, ale ouha po včerejším deští bylo dost blátivo.
Pak jsem došel zpět na zastávku a do obce Trnová. Tam začínal ZTZ (tzv. Sellnerova stezka)po které jsem došel až do vlakové zastávky Bezděz. Po cestě bylo několik významných míst a jeskyní. Například jeskyně Petrovina.
Jedna z posledních jeskyní byl Cikánský kámen
V obci Bezděz nebyla žádná restaurace ani kiosek (zavřeno), a tak jsem se občerstvil z vlastních zásob. Čas jsem na to měl. Došel jsem v 12:45 hod a vlak mi jel až v 14:03 hod.
Na trase jsem ušel 12,5 km a k tomu 2,5 km k větrnému mlýnu.